Átfogó mobilitási csomagra van szükség, ha újra akarjuk gondolni a céges flottát

 Átfogó mobilitási csomagra van szükség, ha újra akarjuk gondolni a céges flottát

2024. augusztus 2. - Komoly juttatásnak számít ma, ha valaki tartósan cégautót használhat – főleg ha nem is csak munka céljából. Az utóbbi 4-5 évben vált egyre fontosabbá, hogy az úgynevezett job car-ok, benefit car-okká váljanak, azaz korlátlanul lehessen használni a járműveket munkaidőn kívül is. Emellett sok vállalatnál zajlik a céges autóflotta elektrifikációja, egyre többen használnak megosztott és mikromobilitási eszközöket, vagy éppen vouchert az autómegosztó szolgáltatásokhoz. A Jövő Mobilitása Szövetség fontosnak tartja, hogy a közlekedés fenntarthatóbbá és élhetőbbé váljon. Ezért feladataik közé tartozik a céges flották új lehetőségeinek minél szélesebb körű megismertetése is Törekvésük ezen a téren is az, hogy minden útra és útszakaszra a lehető legmegfelelőbb, leghatékonyabb közlekedési módot válasszuk, választhassuk.

A Profession.hu állásportál tavalyi kutatása szerint a magyar munkavállalók 40 százaléka tömegközlekedéssel utazik a munkahelyérebe, 34 százalékuk saját autójával teszi meg a szükséges utat, míg 7 százalékuknak céges autó áll rendelkezésükre. A mikromobilitás is elterjedt megoldás: a dolgozók 15 százaléka kerékpárral, rollerrel jut el munkahelyére, míg 7 százalékuk a séta mellett döntött.

A cégautók után megfizetett áfa 50 százaléka visszaigényelhető, így a gépjármű formájában adott bérkiegészítés kisebb anyagi terhet ró a munkáltatókra, mint ha munkabérként fizetnék ki – nem csoda, hogy részben emiatt a béren kívüli juttatások közül az élen szerepel a céges autó: 2023-ban a vállalatok 30 százaléka kínált ilyen juttatást munkavállalói számára és idén is hasonló arányban tervezik, hogy adnak. Ez is az oka annak, hogy a benefit kategória bővül, mellyel párhuzamosan a szigorú értelemben vett job carok eltűnőben vannak – mondta Pesti Tímea, az ALD Automotive LeasePlan Magyarország vezérigazgatója.

A kisebb kategóriájú autó iránti igény egyértelműen csökken a céges autók piacán, a helyét kombi autók és városi terepjárók veszik át. Pesti Tímea, ALD Automotive LeasePlan Magyarország vezérigazgatója szerint korábban ezeket a magasabb kategóriájú autókat csakis vállalati felsővezetők kaphatták, mára teljesen általánossá vált, hogy az alacsonyabb pozíciójú munkatársaknak is engedélyezik. Ebből is látszik, hogy ez ma már inkább juttatás: egyértelműen a magáncélú felhasználás miatt van szüksége a munkavállalóknak a nagyobb autókra – családi nyaralásokhoz, soktagú család szállításához.  

 

Ezt a trendet egyébként a koronavírus-járvány hívta életre: addig ugyanis a céges flottákban jellemzően túlsúlyban voltak a szigorúan munkacélra kapott, céges autók.  A szakértők attól tartottak 2020–2021-ben, hogy a home office, a kevesebb munkába járás csökkenést okoz a céges autók piacán, ám nem leépülés, hanem változás történt a piacon: az emberek számára felértékelődött a saját használatban lévő autó által nyújtott egészségügyi biztonság, másrészt a 2022-ben elindult infláció a munkáltatók számára nem követhető a bruttó bérek emelésével, így juttatásokban igyekeznek azt kompenzálni.

Kárpáti András, a Jövő Mobilitása Szövetség elnöke a vállalati mobilitásról szólva hangsúlyozta, hogy az ESG szempontok jelentősége a nagyvállalatok után a kis- és középvállalkozásokat (kkv) is el fogja érni. Sok helyen már zajlik a céges autóflotta elektrifikációja, egyre többen használnak megosztott és mikromobilitási eszközöket, vagy éppen vouchert az autómegosztó szolgáltatásokhoz. A Jövő Mobilitása Szövetség fontosnak tartja, hogy a közlekedés fenntarthatóbbá, jobbá és élhetőbbé, sőt élménnyé váljon. „Feladatunk az új lehetőségek és megoldások minél szélesebb körű megismertetése. Törekvésünk, hogy minden útra és útszakaszra a lehető legmegfelelőbb, leghatékonyabb közlekedési módot válasszuk, választhassuk” – tette hozzá a szövetség elnöke.

Pesti Tímea szerint fontos látni, hogy a valódi fenntarthatóság messze túlmutat azon, hogy csak elektromos járművekkel bővítjük flottáinkat. A mobilitás egészét kell újragondolni, ami nem kis feladat, legyen szó egy fős mikrovállalkozásról vagy több száz, akár több ezer céges autót igénylő vállalatról. Az ALD Automotive LeasePlan Magyarország 200 hazai cégvezető véleményét kérdezte meg a fenntartható flottáról. A felmérés azt mutatta, hogy a hazai cégvezetők 45 százaléka fontolgatja az elektromos flottára való átállást a következő 3 évben. Azonban a fenntartható működés a flottakezelésben nem csupán azt jelenti, hogy elektromos járművekre cseréljük a flottát: a mobilitás teljes koncepcióját újra kell értelmezni.

Kárpáti András ismer olyan céget, ahol 8 munkavállalóra mindössze négy céges autó jutott, de a költségcsökkentés mellett sikerült megoldaniuk, hogy mindig jusson közlekedési eszköz annak, akinek épp szüksége van rá – köszönhetően egy innovatív, átfogó vállalati közlekedési koncepciónak. A Jövő Mobilitása Szövetség és a szövetség iparági tagja, a legnagyobb hazai flottakezelő is egyaránt ebben látja a jövő lehetőségét: a vezetők közel kétharmada tervez kialakítani ilyen átfogó megoldást a közeljövőben. Így tehát a jelenleg kínált céges autó mellett integrálnák a tömegközlekedést, a mikro- és megosztott mobilitási szolgáltatásokat, de akár a nem motorizált lehetőségek, például a kerékpározás népszerűsítését is. Ez a holisztikus megközelítés nem csupán a környezetvédelmi aggályokra ad hatékony választ, de elősegíti az egészségesebb, aktívabb életmódot, széles körben alkalmazva pedig a városi zsúfoltságot is enyhítené.

A vezető flottakezelők feladata tehát, hogy a fenntartható flotta-ökoszisztémára való áttérés élére álljanak. Ez nem csupán azt jelenti, hogy elektromos és hibrid járműveket biztosítanak az ügyfelek részére, hanem azt is, hogy támogatják az elektromos járművek infrastruktúrájának fejlesztését, a mobilitást holisztikus szemlélettel kezelik, és mindemellett biztosítják, hogy működésük és kínálatuk összhangban legyen a fenntartható gazdaság elveivel. A szektor fejlődésének élvonalában működő vállalatok kötelessége olyan változásokra ösztönözni, amelyek a túlmutatnak a puszta megfelelésen, és környezetünk aktív gondozására irányulnak.

A legfrissebb iparági hírekért, történésekért kövessen minket a Facebookon is!